Co je alkohol?

Alkohol je droga s tlumivým účinkem na organismus. Vyrábí se kvašením nebo destilací obilovin nebo ovoce. Jedná se o látku, kterou ve většině zemí nadužívají jak dospívající, tak dospělí. Opojení, kteří všichni při konzumaci alkoholu zažívají, je ve skutečnosti pocit vyvolaný jeho tlumivým účinkem na mozek. Následující diagram znázorňuje tlumivé účinky různého množství vypitého alkoholu na mozek člověka:

Jakmile dojde k utlumení mozkových funkcí, člověk sice může ztrácet zábrany a cítit se „v pohodě“, ale zároveň je vystaven riziku několika negativních následků: může říci nebo udělat něco, co by mu za normálních okolností rozpaky nedovolily, v důsledku nedostatku zdravého úsudku může dojít k nechtěnému sexu, nehodám, rvačkám, akceptování nabídky k vyzkoušení jiných, nelegálních drog nebo k řízení pod vlivem alkoholu či v opilosti apod.

U většiny lidí za normálních okolností platí, že organismus bezpečně snese přibližně jednu standardní jednotku alkoholu za hodinu. Účinky alkoholu na váš organismus však ovlivňuje vaše tělesná konstituce, jak rychle pijete, co jste předtím jedli, jak se cítíte a zda jste žena nebo muž.

Shodné množství alkoholu obsahuje 150 ml vína, 330 ml běžného (4%) piva a 30 ml tvrdého alkoholu. Ať už vypijete to či ono, váš organismus v tom nevidí žádný rozdíl.

Prevention-Smart launched for initial evaluation on June 26th 2009. If you have any comments or feedback, please email us via the contact form.

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ